Home > Feature

Triathlon Ontario announces 2017 award winners

Joanna Brown and Lionel Sanders headline a stellar group that includes five ITU World Champions and four national champions

ITU star Joanna Brown had a breakout season in 2017

Congratulations to all the triathletes awarded a Triathlon Ontario annual award for their achievements in the 2017 triathlon season. Here are names of all the winners:

World Champions                                                            National Champions
Lionel Sanders  – ITU Elite Long Distance                       Meghan Lamers – Age Group Sprint
Frank Sorbara  – ITU Age Group Long Distance              Ben Rudson – Age Group Standard
Jasmin Aggarwal – ITU Age Group Standard Duathlon   Kate Timms – Age Group Sprint
Matt Straatman  – ITU Age Group Standard Duathlon      Michael Hay – Age Group Standard
David Field – ITU Age Group Standard Duathlon

Coach of the Year
One of the most popular categories for the awards season continues to be Coach of the Year. With dozens of coaches nominated around the province this year’s award went to Sheri Fraser (London Triathlon Club). Honourable mention went to Rick Hellard (Zone3 Sports),Mark Linesman (LPC Triathlon Club), Mat Reid (Fighting Koalas Triathlon Club), Scott Mallory (London Triathlon Club) and Sheryl Ross (Tornadoes Triathlon Club).

Full list of provincial champions:

Female winter triathlon — Susan Peddle

Male winter triathlon — David Field

Female indoor triathlon — Haley Sturrock

Male indoor triathlon — Jacob Jamnicky

Female sprint non-drafting — Sayaka Thiessen

Male sprint non-drafting — Lee Rantala

Female standard triathlon — Kelley Tessier

Male standard triathlon — Chris Van De Water

Female long course triathlon — Miranda Tomenson

Male long course triathlon — Jordan Monnink

Female cross triathlon — Heather Pady

Male cross triathlon — Lukas Ehgoetz

Female Elite/U23 — Danae Morris

Male Elite/U23 — Myles Zagar

Female junior triathlon — Cassandra Dalbec

Male junior triathlon — Liam Donnelly

Female U15 triathlon — Kira Gupta-Baltazar

Male U15 triathlon — Ian Young

Female age group triathlon — Erin Laughlin

Male age group triathlon — Ben Rudson

Female sprint duathlon — Jennifer Schindler

Male sprint duathlon — Garrick Loewen

Female standard duathlon — Tara Lapstra

Male standard duathlon — Male Straatman